رسم نمودار با استفاده از CSS Grid

ساعت : ۱۵:۲۷

تاریخ : ۹ تیر ۱۳۹۸

آموزش رسم نمودار با استفاده از CSS Grid

به منظور جذاب نمودن سایت، از نمایش بصری داده های استفاده می شود. یکی از این نمایش های بصری می تواند به صورت نمودار در سایت ایجاد شود. رسم نمودار با استفاده از CSS Grid از روش هایی می باشد که برای نمایش بهتر داده در سایت استفاده می شود. انواع نمودارهای میله ای، نمودار پراکندگی، نمودار خطی و … را می توانید در طراحی سایت برای تبدیل متن به نمودار پیاده نمود. در این مطلب قصد داریم تا شما را با رسم نمودار با استفاده از CSS Grid آشنا کنیم.

رسم نمودار در CSS

مفهوم CSS Grid

خیرا CSS Grid در بحث توسعه و طراحی وب از اهمیت ویژه ای برخوردار شده است و امکان این را به شما خواهد داد که لایه بندی شبکه های گرید را تغییر دهید و لایه های دو بعدی را طراحی نمایید. CSS Grid قابلیت مدیریت و دسته بندی سطر ها و ستون ها را دارد. بکارگیری این سیستم باعث می شود که بتوانید به لایه هایی که قبلا کار با آنها غیر ممکن بوده، دسترسی پیدا کنید. به طور کلی استفاده از CSS Grid ترکیبی از چند سیستم می باشد که با استفاده از آن می توانید، جلوه های بصری بی نظیری به صفحات وب سایت خود دهید و این دقیقا کاربرد و هدف CSS Grid می باشد.

مفهوم CSS Grid

رسم نمودار با استفاده از CSS Grid

همانطور که گفته شد برای ایجاد جلوه بصری در سایت می توان داده ها را به صورت نمودار نمایش داد. رسم نمودار با استفاده از CSS Grid یکی از روش هایی است که برای تبدیل داده متنی به نمودار کاربرد دارد. در ادامه گام به گام مراحل رسم نمودار با استفاده از CSS Grid به صورت میله ای را توضیح خواهیم داد: گام اول: قدم اول برای رسم نمودار با استفاده از CSS Grid این است که لیست داده ها تعریف شود. اطلاعات داده را به صورت عدد و متن در یک لایه span لیست می کنیم.

گام دوم: یک پس زمینه ی گرید شده برای لایه ul تعیین نمایید و سپس به این لایه طول و عرض دهید. گام سوم: باید لایه های li را به طور کاملا مساوی در طول ul تقسیم کنید. برای این کار باید به لایه های ul خاصیت position:relative و به لایه های li خاصیت position:absolute دهید. گام چهارم: در این مرحله با دادن ضریب یک به ده هزار به مقادیر اندازه height را برای هر li تعریف نمایید. گام پنجم: با استفاده از خاصیت rgba می توانید لایه های ul و li را به صورت شفاف ترسیم کنید تا گرید زیر لایه به خوبی قابل مشاهده شود. گام ششم: با افزودن یک لایه ششم در موقعیتی خارج از سطح پوشش ul به گریدهای مورد نظر، مقدار دهید تا بصورت خوانا دیده شوند.(مقادیر سطر و ستون ها را میتوانید وارد کنید).

رسم نمودار با استفاده از CSS Grid

نکته ۱: در ابتدای کار باید یک container ایجاد کنید و تمام تغییرات را در آن نگه دارید. عرض داده ها را نیز میتوانید با توجه به خواسته خود تغییر دهید.

نکته ۲: در هر مرحله از رسم نمودار با استفاده از CSS Grid، لیست کدها قرار دارند که شما باید تغییرات ذکر شده را در آنها اعمال نمایید تا به رسم نمودار میله ای منجر شود.

نکته ۳: کدها در قسمت head از صفحه وارد html می شوند یا اینکه باید کدها را به فایل CSS وارد نمایید.

در صورتی که به آموزش css و یا آموزش jquery و یا آموزش bootstrap علاقه دارید میتونید از آموزش های پروژه محور و کاربردی سی اس اس پارک استفاده کنید که ضمانت بازگشت وجه هم داره. • رسم نمودار با استفاده از CSS Grid
  نام نویسنده : میلاد احمدی نیا
 • رسم نمودار با استفاده از CSS Grid
  نام نویسنده : رضا ابولحسن زاده
 • رسم نمودار با استفاده از CSS Grid
  نام نویسنده : رضا ابولحسن زاده
 • رسم نمودار با استفاده از CSS Grid
  نام نویسنده : رضا ابولحسن زاده

درباره نویسنده : برنامه نویس front-end و کارشناس فناوری اطلاعات

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *